Пропускане към основното съдържание

Крепостта в Минерални бани - непроменена от 1 000 години?

Тази седмица рубриката „Любопитно от областта“, инициирана от областния управител на област Хасково д-р Стефка Здравкова, Ви отвежда в община Минерални бани и ще ви разкаже за крепостта „Свети дух“.

Археологическият обект „Св. Дух“ в с. Минерални бани е открит и проучен в периода 1966-1970 г. от именития археолог Димчо Аладжов. През хилядолетната си история крепостта е достроявана и преправяна, но въпреки това е запазила своя облик и е съхранила частица от културната история на поколения обитатели по нашите земи. Тя е преживяла ударите на готските нашествия и на Византия, за да запустее напълно в края на 14 век, когато Балканският полуостров пада под османска власт. При проучването ѝ е установен живот от четири основни строителни периода, които обхващат времето от II до XIV в. През различните епохи крепостните стени са поправени върху старите основи, така че планът на крепостта в общи линии е бил непроменен в продължение на около 1000 години. Използваните строителни материали са били различни: от прецизно издяланите каменни квадри (II в.) и ломения камък (III-IV в.), прилаган на места заедно с редове от тухли до обикновения речен камък (IX-XI в.), споен с бял или червен хоросан. Тя има неправилна многостранна форма, определена от терена.

Крепостта има един главен вход от юг и два малки отвора (потерни) на западната и източната стена. До платформите на крепостните стени се стигало по градени масивни стълбища, долепени до южната и западната стена. Крепостните стени, които следват естествените очертания на склона, са дебели 2 м и заграждат пространството от около 5 дка. Защитата на крепостта е подсилена от четири големи правоъгълни кули, преустройвани на няколко пъти и накрая превърнати в жилища.

Край крепостните стени, отвътре, са изградени редица от жилищни и стопански помещения, в които са намерени голямо количество предмети: глинени съдове, селскостопански оръдия, монети, оръжия и други предмети от римската и късноримската епоха и от Българското средновековие.

Сегашното наименование идва от изградения на невисокия хълм параклис ,,Свети Дух“, където местните християни са се събирали ежегодно на събор векове наред. Има предание, че отряди от войските на българския цар Иван Асен ІІ и на епирския деспот Теодор Комнин в 1230 г. са започнали сражения в близост до тази крепост. Според тяхната информация тук бил даден отпор на войнственото племе на печенегите, атакували през ХІ в. Византийската империя.

Древната крепост „Свети Дух” е реставрирана през 2008 г., а през 2011 година се полагат основите на параклис, построен изцяло с дарения. Дълги години параклисът „Св. Дух“ стои затворен, но през 2018 г. е осветен и отворен за посещения. 

Коментари

Популярни публикации от този блог

Таня Кашева: „Клетва“ на Антон Атанасов трябва да служи за пример на народните избраници!

Преди време в Интернет в идях обява, че на 15.06.2021 г . Антон Атанасов ще си бъде в Хасково и който има желание, може да си закупи екземпляр от новата му книга „Вяра до кръв“ ( 2020 ). Не го познавах лично, но му писах под обявата, че искам да си закупя книгата. Изненадата ми беше голяма, когато пред мен застана едно деветнадесетгодишно момче. Почти дете. Усмихнато и слънчево! Подари ми своите две книги и ми каза, че нас ни свързва село Тънково. Това е родното ми село. Оказа се, че и двамата сме от най-красивото село на света. А това е прекрасно ! На книгата си „ Мъка по България “ ( 2018 ) Антон Атанасов написа за мен: „ На Таня Кашева! С уважение и признателност към творческия ѝ труд ! Хасково , 15.06.2021 г.“ Прибрах се вкъщи и се загледах в заглавията на книгите – „ Мъка по България “ и „ Вяра до кръв “ . Много сериозни заглавия, като се има предвид, че техният автор е само на деветнадесет години. А когато е издал своята книга „ Мъка по България “, е бил на

А. Атанасов: С творчеството си Таня Кашева успява да ни убеди, че надежда винаги има!

Надежда винаги има!   Таня е добра поетеса и е един от малкото хора, за които с ръка на сърцето мога да кажа, че са крепители на позитивното ми мнение за света, в който живеем. Тя е лишена от завист и се е доказала като творец, който умее да признава успехите на другите и искрено се радва за тях. Макар че не я познавам от много отдавна, я чувствам близка, тъй като и двамата сме свързани с корена си, произлизащ от село Тънково, и се гордеем с него. Преди няколко години се срещнахме и си разменихме книги – тя ми подари две от общо трите си стихосбирки – „Рой светулки“ (1992) и „Сълза за вчера“ (2020). Те са различни по обем, но успяват да защитят причината, поради която са издадени. Според мен „Сълза за вчера“ е по-добрата, тъй като съдържа поуките, които Таня е научила от житейския и творческия си път през последните няколко десетилетия. Голяма част от темите в „Рой светулки“ присъстват и тук, но са развити и надградени. Придадени са им някои нови интерпретации, но и е запазена същн

На днешния ден... Умира Капитан Петко войвода

На днешния 7 февруари през 1900 г. от този свят си отива Капитан Петко войвода . Капитан Петко войвода е български хайдутин и революционер, посветил живота си на освобождението на беломорските българи и обединението им с България. Защитник на Родопите, борил се за свободата на потиснатите в Османската империя, без значение на тяхната вяра и народност – християни, мюсюлмани, българи, гърци, турци. Роден е на 6/18/ декември 1844 г. в българското село Доганхисар, Беломорска Тракия. Турците убиват брат му Матю и братовчед му Вълчо. На 6 май 1861 г. излиза като предводител на чета хайдути в гората, за да мъсти. Скоро момчетата ликвидират убийците на Матю и Вълчо и главния виновник бахшибейския чифликчия Мехмед Кеседжи бей. При село Бахшибей разбиват местната турска потеря. След още две успешни битки, четата им става легендарна. Привлечен от гърците за борба срещу Турция, през 1864 г. напуска Беломорието и пристига в Атина, след което заминава за Италия. В началото на 1866 се среща с