Пропускане към основното съдържание

Днес празнува... Стоян Митев

©️сн.Студио, фото, видео ЕЛИТ - гр. Пловдив(бел.ред.)

На днешния трети ден от Рождество Христово, в който почитаме Св. първомъченик и архидякон Стефан, по-известен в народните вярвания като Стефановден, имен ден празнува един от младите таланти на Хасковски регион – Стоян Митев. Той е роден в Димитровград, където  завършва основното си образование. Стабилната си гимназиална основа получава в Математическата гимназия в Хасково с профил „Биология“. В момента живее в гр. Пловдив, където учи втора година медицина в МУ-Пловдив.

Стоян е активен участник във всички училищни мероприятия още в основното училище. Там той се доказва със завидни знания по математика, има, макар и малък опит,  в литературните и рецитаторските конкурси, но с помощта на класната си ръководителка – г-жа Елена Генчева – той преоткрива истинското си Аз – Биологията. Участва в различни състезания по природни науки и екология, а през 2014 г. бе класиран на Национален кръг на олимпиадата по биология и здравно образование, провела се в Момчилград. 

В гимназията Стоян продължава да си проправя път през биологията, устремен към своята голяма мечта – медицината. Паралелно с това работи и в областта на драматургията, като пише сценарии за пиеси, представяни от възпитаниците на ПМГ-Хасково. Стоян създава творческа група за ученици, любители на изкуството, организира различни събития в гимназията като сценарист. Автор е на пиесите „Просто учител“, „От Сан Стефано до Берлин“ и др. Той и оглавяваната от него група се представят на Областния форум на извънкласните дейности, където заемат първо място, представяйки се като най-добрите в областта. Пише и разкази. Участвал е в Първата национална младежка литературна конференция „Пеньо Пенев“ в Димитровград, има публикация в списание „Южно утро“. Стоян Митев е част от Организационния технически екип на Международния танцов фестивал „Вълшебен свят“ в Хасково. Представител е на Димитровград в Младежкия областен съвет за иновации на Областна администрация Хасково.

Макар и студент по медицина, Стоян не се отделя от изкуството. Именно артистичният Пловдив и кварталът на творческите индустрии „Капана“ му дават вдъхновение за това. Участник и инициатор е на различни културни младежки проекти в града под тепетата, а отскоро е председател на Комитета по човешки права и мир към Асоциацията на студентите медици – Пловдив. Провежда дискусии и инициативи, свързани с правата на човека, многообразието на индивидите, хората с увреждания и други.

Честитим му имения ден с пожелание за здраве, щастие и много успехи по пътя на лекарската професия. Да бъде окрилен със силата на изкуството и посветен на хуманността!

Коментари

Популярни публикации от този блог

Таня Кашева: „Клетва“ на Антон Атанасов трябва да служи за пример на народните избраници!

Преди време в Интернет в идях обява, че на 15.06.2021 г . Антон Атанасов ще си бъде в Хасково и който има желание, може да си закупи екземпляр от новата му книга „Вяра до кръв“ ( 2020 ). Не го познавах лично, но му писах под обявата, че искам да си закупя книгата. Изненадата ми беше голяма, когато пред мен застана едно деветнадесетгодишно момче. Почти дете. Усмихнато и слънчево! Подари ми своите две книги и ми каза, че нас ни свързва село Тънково. Това е родното ми село. Оказа се, че и двамата сме от най-красивото село на света. А това е прекрасно ! На книгата си „ Мъка по България “ ( 2018 ) Антон Атанасов написа за мен: „ На Таня Кашева! С уважение и признателност към творческия ѝ труд ! Хасково , 15.06.2021 г.“ Прибрах се вкъщи и се загледах в заглавията на книгите – „ Мъка по България “ и „ Вяра до кръв “ . Много сериозни заглавия, като се има предвид, че техният автор е само на деветнадесет години. А когато е издал своята книга „ Мъка по България “, е бил на

А. Атанасов: С творчеството си Таня Кашева успява да ни убеди, че надежда винаги има!

Надежда винаги има!   Таня е добра поетеса и е един от малкото хора, за които с ръка на сърцето мога да кажа, че са крепители на позитивното ми мнение за света, в който живеем. Тя е лишена от завист и се е доказала като творец, който умее да признава успехите на другите и искрено се радва за тях. Макар че не я познавам от много отдавна, я чувствам близка, тъй като и двамата сме свързани с корена си, произлизащ от село Тънково, и се гордеем с него. Преди няколко години се срещнахме и си разменихме книги – тя ми подари две от общо трите си стихосбирки – „Рой светулки“ (1992) и „Сълза за вчера“ (2020). Те са различни по обем, но успяват да защитят причината, поради която са издадени. Според мен „Сълза за вчера“ е по-добрата, тъй като съдържа поуките, които Таня е научила от житейския и творческия си път през последните няколко десетилетия. Голяма част от темите в „Рой светулки“ присъстват и тук, но са развити и надградени. Придадени са им някои нови интерпретации, но и е запазена същн

На днешния ден... Умира Капитан Петко войвода

На днешния 7 февруари през 1900 г. от този свят си отива Капитан Петко войвода . Капитан Петко войвода е български хайдутин и революционер, посветил живота си на освобождението на беломорските българи и обединението им с България. Защитник на Родопите, борил се за свободата на потиснатите в Османската империя, без значение на тяхната вяра и народност – християни, мюсюлмани, българи, гърци, турци. Роден е на 6/18/ декември 1844 г. в българското село Доганхисар, Беломорска Тракия. Турците убиват брат му Матю и братовчед му Вълчо. На 6 май 1861 г. излиза като предводител на чета хайдути в гората, за да мъсти. Скоро момчетата ликвидират убийците на Матю и Вълчо и главния виновник бахшибейския чифликчия Мехмед Кеседжи бей. При село Бахшибей разбиват местната турска потеря. След още две успешни битки, четата им става легендарна. Привлечен от гърците за борба срещу Турция, през 1864 г. напуска Беломорието и пристига в Атина, след което заминава за Италия. В началото на 1866 се среща с