Пропускане към основното съдържание

На днешния ден... Умира Михаил Герджиков

На днешния 18 март през 1947 г. от този свят си отива Михаил Герджиков.

Михаил Герджиков е роден на 26 януари 1877 г. в Пловдив. В родния си град се запалва по идеите на анархизма. Силно влияние му оказва д-р Русел Судзиловски, личен приятел на Христо Ботев, който известно време пребивавал в дома им. Като ученик под влияние на левичарски идеи създава през 1895 г. анархистка група в Пловдивската гимназия, заради което е изключен. В края на същата година се свързва с македонски гимназисти в града и заедно с други свои съученици по подражание на революционерите от предосвобожденската епоха основават Централен революционен македонски комитет със силно анархистична насоченост.

След това Герджиков следва право в Лозана и Женева, където участва в т. нар. Женевска група. През 1899 г. се завръща в българските земи и става учител в Битоля. Включва се във ВМОРО. През 1900 г. е изпратен в Солун, за да подпомогне дейността по изграждането на комитетската мрежа в Одринско. Когато е разкрит от османските власти, постъпва в четата на Христо Чернопеев. Скоро след това сам сформира чета в района на Гевгели. От лятото на 1902 г. ръководи организацията в Одринско и я масовизира. На конгреса на Петрова нива/28-29 юни 1903/ е избран за член на ръководното боево тяло в окръга и е един от ръководителите на подготовката и провеждането на Илинденско-Преображенското въстание. През февруари 1903 г. Герджиков е начело на чета от 25 души. Правят неуспешен атентат на железопътната линия Цариград – Одрин при гара Синекли. Участва в самото въстание, като от връх Китка в Странджа предвожда група от 80 човека. Освобождават Василико и установяват т. нар. Странджанска комуна. За съвсем кратко време турската власт из целия Странджански край е премахната с изключение на Малко Търново, турските постове покрай границата са унищожени, а гарнизоните по селата са прогонени и цялата организационна територия в района е освободена.

След поражението на въстанието се занимава с настаняването на изтеглилите се в България въстаници. Публикува статии в българския и чуждия печат, апелиращи към международната общественост за намеса в решаването на Източния въпрос на Балканите. Заедно с Върбан Килифарски издават вестниците „Свободно общество“ и „Безвластие“, редактор е на вестник „Пробуда“. Работи във вестник „Балканска трибуна“ и вестник „Реч“.

При избухването на Балканската война през 1912 г. Герджиков оглавява Лозенградската партизанска дружина на Македоно-одринското опълчение. Освобождават Василико, Ахтопол, Резово и Малък Самоков и се установяват в Мидия. В началото на 1913 г. са разформировани. Мобилизиран, участва в Първата световна война, служи в Четиридесет и трети пехотен полк.

След войната подновява контактите си с ВМРО, но вече не играе активна роля в нея. Член е на Временното представителство на обединената бивша ВМОРО. Един от учредителите на Федерацията на анархокомунистите в България(ФАКБ).

След Деветоюнският преврат от 1923 г. напуска България и живее в емиграция – Цариград, Виена и Берлин (1924-1931 г.). Подкрепя идеята за създаване на ВМРО (обединена), но през 1928-1929 г. заедно с Георги Занков и група съмишленици, се отцепва като националреволюционно крило. Няколко пъти се среща в Берлин с Георги Димитров. По това време поддържа тесни връзки с Виенския център на Коминтерна и със задграничното бюро на БКП.

Участва в помирителната Цариградска конференция на ВМРО(обединена) от 1930 година. Връща се в България. Препитава се с журналистическа и преводаческа дейност. В навечерието и по време на Втората световна война/1939-1945/ поради напреднала възраст се занимава предимно с журналистика. Сътрудничи на редица периодични издания. Макар че някои от неговите съратници участват в съпротивителното движение, остава встрани, въпреки че поддържа връзки с тях.

След Деветосептемврийския преврат от 1944 г. подписва в София „Апела към македонците в България“. Обръща се във в. „Заря“ към своите другари от македоно-одринското движение с призив да подкрепят борбата за тържеството на новия социалистически строй. Скоро се оттегля напълно от активна публична дейност, разочарован от новите управници. През 1946 г. категорично отказва да бъде включен в списъка на предложените за награждаване дейци от Преображенското въстание.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Таня Кашева: „Клетва“ на Антон Атанасов трябва да служи за пример на народните избраници!

Преди време в Интернет в идях обява, че на 15.06.2021 г . Антон Атанасов ще си бъде в Хасково и който има желание, може да си закупи екземпляр от новата му книга „Вяра до кръв“ ( 2020 ). Не го познавах лично, но му писах под обявата, че искам да си закупя книгата. Изненадата ми беше голяма, когато пред мен застана едно деветнадесетгодишно момче. Почти дете. Усмихнато и слънчево! Подари ми своите две книги и ми каза, че нас ни свързва село Тънково. Това е родното ми село. Оказа се, че и двамата сме от най-красивото село на света. А това е прекрасно ! На книгата си „ Мъка по България “ ( 2018 ) Антон Атанасов написа за мен: „ На Таня Кашева! С уважение и признателност към творческия ѝ труд ! Хасково , 15.06.2021 г.“ Прибрах се вкъщи и се загледах в заглавията на книгите – „ Мъка по България “ и „ Вяра до кръв “ . Много сериозни заглавия, като се има предвид, че техният автор е само на деветнадесет години. А когато е издал своята книга „ Мъка по България “, е бил на

А. Атанасов: С творчеството си Таня Кашева успява да ни убеди, че надежда винаги има!

Надежда винаги има!   Таня е добра поетеса и е един от малкото хора, за които с ръка на сърцето мога да кажа, че са крепители на позитивното ми мнение за света, в който живеем. Тя е лишена от завист и се е доказала като творец, който умее да признава успехите на другите и искрено се радва за тях. Макар че не я познавам от много отдавна, я чувствам близка, тъй като и двамата сме свързани с корена си, произлизащ от село Тънково, и се гордеем с него. Преди няколко години се срещнахме и си разменихме книги – тя ми подари две от общо трите си стихосбирки – „Рой светулки“ (1992) и „Сълза за вчера“ (2020). Те са различни по обем, но успяват да защитят причината, поради която са издадени. Според мен „Сълза за вчера“ е по-добрата, тъй като съдържа поуките, които Таня е научила от житейския и творческия си път през последните няколко десетилетия. Голяма част от темите в „Рой светулки“ присъстват и тук, но са развити и надградени. Придадени са им някои нови интерпретации, но и е запазена същн

На днешния ден... Умира Капитан Петко войвода

На днешния 7 февруари през 1900 г. от този свят си отива Капитан Петко войвода . Капитан Петко войвода е български хайдутин и революционер, посветил живота си на освобождението на беломорските българи и обединението им с България. Защитник на Родопите, борил се за свободата на потиснатите в Османската империя, без значение на тяхната вяра и народност – християни, мюсюлмани, българи, гърци, турци. Роден е на 6/18/ декември 1844 г. в българското село Доганхисар, Беломорска Тракия. Турците убиват брат му Матю и братовчед му Вълчо. На 6 май 1861 г. излиза като предводител на чета хайдути в гората, за да мъсти. Скоро момчетата ликвидират убийците на Матю и Вълчо и главния виновник бахшибейския чифликчия Мехмед Кеседжи бей. При село Бахшибей разбиват местната турска потеря. След още две успешни битки, четата им става легендарна. Привлечен от гърците за борба срещу Турция, през 1864 г. напуска Беломорието и пристига в Атина, след което заминава за Италия. В началото на 1866 се среща с