Преди една година, когато поставихте началото на „Родопски глас“, кои бяха основните неща, които искахте да постигнете? Успяхте ли?
Преди малко повече от 365 дни или
по-точно на 26 юли 2020 г. беше публикувана първата новина на сайта ни. В
началото бях само аз, но впоследствие редактор на „Родопски глас“ стана и
поетът и студент по право от Димитровград Добромир Зафиров. Двамата си
поставихме за цел да създадем пространство, което да е глътка свеж въздух за
всички потребители на Интернет и в което да не присъстват заобикалящите ни и
ежедневно случващи се трагедии. Мисля, че до голяма степен успяхме в тази
посока.
Имахме идея да издаваме и електронен вестник, но от него излязоха само три броя. Причините за спирането му са много, но си мисля, че той има бъдеще и след време ще представим четвъртия, петия и дай Боже стотния му брой.
Казват, че всяко начало е трудно и понякога неприятно, но би ли споделил как изглеждаше вашето?
Противно на очакванията началото не беше трудно. Сайтът беше създаден за доста кратко време, а разнообразните му рубрики бързо намериха своите последователи. Разбира се, че името не беше познато, хората, които стояхме и продължаваме да стоим зад този проект – също, но все пак смятам, че за една година „Родопски глас“ успя да постигне повече от очакваното. Мога да кажа, че бяхме забелязани от правителствени и неправителствени организации, други медии, дейци на културата и граждани. С оглед на комуникацията си с тях твърдя, че работата ни се одобрява и чрез нея даваме надежда на всички творци, че има хора, които биха отразили дейността им, дори и тя да не е с големи мащаби.
Би ли ни открехнал завесата за момент? Какви са бъдещите ви планове и какво да очакваме оттук нататък?
Отскоро сайтът ни се сдоби и с фотоапарат. Идеята ни е, когато можем, да отразяваме чрез снимки, а не само чрез текст, културата в региона ни. Засега този подход се одобрява от читателите ни, защото успява да им предаде атмосферата на събитията и духа на участниците в тях. Смятаме да продължим по този начин, тъй като той влияе на хората, които ни четат, и увеличава броя им.
Какво би искал хората да знаят?
Бих искал да знаят, че „Родопски глас“ е проект на доброволни начала, чийто редакторски екип вече повече от една година работи напълно безвъзмездно, за да информира широката общественост за културните процеси, развиващи се на територията на Източните Родопи и по-специално в област Хасково. Целта ни обаче не е да се изтъкваме, а да покажем на своите колеги, че културните ни дейци трябва да бъдат уважавани, защото те не си никак много и имат нужда поне от внимание, за да продължат да творят.
Смяташ ли, че има неоценени творци, чието творчество заслужава да заеме високите места в културната стълбица?
В страната ни надали има човек, който би отрекъл това твърдение. Въпросът е какво разбираме под неоценени творци – хора, които са наистина неоценени, или хора, които се чувстват неоценени. Разликата е огромна и от скромния си опит мога да кажа, че в повечето случаи първите не се мислят за такива, защото може да не са носители на престижни и финансово подкрепени награди и да не са търсени и „почитани“ от „силните на деня“, но имат любовта на своите почитатели. Вторите се оценяват с нещата, които истински неоценените нямат, но щом те творят предимно за това, трябва ли изобщо да ги считаме за творци?
Каква следа искаш да оставите след себе си? С какво искаш да бъдете запомнени?
Определено искам „Родопски глас“ да продължи съществуването и развитието си, дори и да не съм част от екипа му. Той има възможността да се превърне в символ за хората, които смятат, че културата е от първостепенно значение за по-доброто бъдеще на всяка нация. Би ми се искало след време някой да каже, че този сайт и редакторите му са били до него, са му подали ръка и са отразили събитието му във времена, в които интересът към малкия човек в културата е бил незначителен, тоест би ми се искало някой ден да настъпи време, в което повечето от новинарските сайтове ще имат активни рубрики за културния живот и на най-отдалечените кътчета на страната ни.
Родопският глас е...
Родопският глас е енергията, която извира от недрата на Родопа планина и достига до нас със звука на гайдата и чана...В нашия случай обаче е трибуната, от която културата ни има нужда!
Интервюто взе Василена Джамбазова
Коментари
Публикуване на коментар