Пропускане към основното съдържание

"С песните на поколенията" отбелязват 45 години Детски хор "Орфей"

  45 години от създаването си ще отбележи Детски хор „Орфей” към Младежки център –Хасково. Празничният концерт „С песните на поколенията” е в събота – 1 октомври, от 18:30 часа в ДКТ „Иван Димов”. На сцената ще се изявят и подготвителната, и концертната формация на състава, а специален гост ще бъдат порасналите орфейки от Камерна формация „Орфей+”.

  Една от културните емблеми на града ни е създадена точно на 1 октомври 1977 г. от маестро Боян Боев, диригента Таня Манолова и пианиста Сийка Стефанова. Само две години след основаването му хор „Орфей” печели званието „Представителен”, което е най-високото отличие за самодеен творчески колектив в България. И следващите успехи защитават престижната титла. Орфейци са лауреати на фестивали и конкурси в страната и чужбина от 1979 до днес: Варна, Превеза, Москва, Кантонигрос, Кьолн, Бидгошч, Пловдив, Панагюрище, София,  Несебър, Лорет де мар, Виена, Даугавпилс и Пекин.

  За своето 45-годишно съществувание „Орфей” е изнесъл над 650 концерта в страната и чужбина, като е осъществил турнета в Европа и Азия. Предстои участие на орфейци в Международния хоров коледен фестивал в Малта през декември. През цялото това време начело на състава освен Боян Боев, са били Михаил Делчев и Елена Цветкова, а пианистите са Сийка Стефанова, Красимира Генева и настоящата – Румяна Въчева. В ръководството на състава са работили и други музиканти от Хасково и страната – Лили Славова, Вили Костадинова, Диди Ганева, Миглена Стоянова, Иванка Пашинова, Адриана Ковачева, Катя Демирева, Петя Керемедчиева, Елена Тодорова.

  „Орфей” е първият български хор, включен в световния хоров фестивал за мир – Виена, където певците изнесоха концерт в Златната зала на Виенската филхармония – Musikverein, и единственият български хор, участващ във фестивалите в Пекин и Шанхай на The China Soong Ching Ling Science&Culture Center for Young People.

  Съставът и неговият диригент са носители  на званието „Основател на Детския хор на България”, присъдено им от Българския хоров съюз. Хорът е сред финалистите на първото в България  риалити за хорове, организирано от Шоуто на Слави  и телевизия Btv.

  Детски хор „Орфей” е носител на  „Златна значка” от Българския хоров съюз, на „Сребърна лира” от Съюза на българските музикални и танцови дейци, а за 40-годишнината бе удостоен и със „Златна лира” на СБМТД.

  От сцената на театъра в събота ще прозвучат песни от репертоара на хора от създаването му до днес – „Сто незнайни мечти”, „Ягодки червени”, „Вечеряй, Радо”, „Три деца” и емблематичната „Младежка пролетна”.

  Концертът се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура” по Програма за възстановяване и развитие на организации в сферата на любителското творчество.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Таня Кашева: „Клетва“ на Антон Атанасов трябва да служи за пример на народните избраници!

Преди време в Интернет в идях обява, че на 15.06.2021 г . Антон Атанасов ще си бъде в Хасково и който има желание, може да си закупи екземпляр от новата му книга „Вяра до кръв“ ( 2020 ). Не го познавах лично, но му писах под обявата, че искам да си закупя книгата. Изненадата ми беше голяма, когато пред мен застана едно деветнадесетгодишно момче. Почти дете. Усмихнато и слънчево! Подари ми своите две книги и ми каза, че нас ни свързва село Тънково. Това е родното ми село. Оказа се, че и двамата сме от най-красивото село на света. А това е прекрасно ! На книгата си „ Мъка по България “ ( 2018 ) Антон Атанасов написа за мен: „ На Таня Кашева! С уважение и признателност към творческия ѝ труд ! Хасково , 15.06.2021 г.“ Прибрах се вкъщи и се загледах в заглавията на книгите – „ Мъка по България “ и „ Вяра до кръв “ . Много сериозни заглавия, като се има предвид, че техният автор е само на деветнадесет години. А когато е издал своята книга „ Мъка по България “, е бил на

А. Атанасов: С творчеството си Таня Кашева успява да ни убеди, че надежда винаги има!

Надежда винаги има!   Таня е добра поетеса и е един от малкото хора, за които с ръка на сърцето мога да кажа, че са крепители на позитивното ми мнение за света, в който живеем. Тя е лишена от завист и се е доказала като творец, който умее да признава успехите на другите и искрено се радва за тях. Макар че не я познавам от много отдавна, я чувствам близка, тъй като и двамата сме свързани с корена си, произлизащ от село Тънково, и се гордеем с него. Преди няколко години се срещнахме и си разменихме книги – тя ми подари две от общо трите си стихосбирки – „Рой светулки“ (1992) и „Сълза за вчера“ (2020). Те са различни по обем, но успяват да защитят причината, поради която са издадени. Според мен „Сълза за вчера“ е по-добрата, тъй като съдържа поуките, които Таня е научила от житейския и творческия си път през последните няколко десетилетия. Голяма част от темите в „Рой светулки“ присъстват и тук, но са развити и надградени. Придадени са им някои нови интерпретации, но и е запазена същн

На днешния ден... Умира Капитан Петко войвода

На днешния 7 февруари през 1900 г. от този свят си отива Капитан Петко войвода . Капитан Петко войвода е български хайдутин и революционер, посветил живота си на освобождението на беломорските българи и обединението им с България. Защитник на Родопите, борил се за свободата на потиснатите в Османската империя, без значение на тяхната вяра и народност – християни, мюсюлмани, българи, гърци, турци. Роден е на 6/18/ декември 1844 г. в българското село Доганхисар, Беломорска Тракия. Турците убиват брат му Матю и братовчед му Вълчо. На 6 май 1861 г. излиза като предводител на чета хайдути в гората, за да мъсти. Скоро момчетата ликвидират убийците на Матю и Вълчо и главния виновник бахшибейския чифликчия Мехмед Кеседжи бей. При село Бахшибей разбиват местната турска потеря. След още две успешни битки, четата им става легендарна. Привлечен от гърците за борба срещу Турция, през 1864 г. напуска Беломорието и пристига в Атина, след което заминава за Италия. В началото на 1866 се среща с