Пропускане към основното съдържание

Занаятчийската камара в Хасково с проект за активиране на МСП за Четвъртата индустриална революция

На 7 и 8 септември 2023 г. в град Хасково се проведе информационно събитие за представяне на резултатите по проект „Активиране на МСП за 4-та индустриална революция“ (4th Industrial Revolution). Събраха се множество жители и гости на града. Всички те подробно се запознаха с проекта и получиха информационни и рекламни материали.

Събитието бе избрано и добавено към официалните събития за Деня на сътрудничеството по Interreg (Interreg Cooperation Day). Този ден се отбелязва всяка година на 21 септември.  

Европа е смесица от култури и икономики, които трябва да се познават и кооперират, за да достигнат максималния си потенциал. Поради тази причина Европейският съюз (ЕС) насърчава сътрудничеството по различни начини. Една от тях е чрез програмите за сътрудничество, като се разпределят повече от 10 милиарда евро за различни региони, насърчавайки ги да работят заедно по общи предизвикателства.

Проектът „Активиране на МСП за 4-та индустриална революция“ (4th Industrial Revolution) е финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A „Гърция – България 2014 – 2020 г.“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и от национални фондове на страните, участващи в Програмата и целящ да развие системите за подкрепа, свързани с насърчаването на местното предприемачество.

Целите, които са застъпени в периода на изпълнение на проекта, са:

Да установи възможностите за растеж на екосистемата на МСП предвид икономическата и социалната промяна в резултат на Четвъртата индустриална революция.

•Да идентифицира слабостите и пропуските в трансграничния регион и да предложи адекватни стратегии, политики и методи за тяхното преодоляване.

•Да оцени подготвеността и адаптационната способност на МСП спрямо променящия се технологичен пейзаж.

•Да направи подробно представяне на основните технологични постижения, които обуславят Четвъртата индустриална революция.

•Да идентифицира сектори и възможности.

Целевите групи по проекта са предприемачи и лидери в индустрията (или услугите), които създават бизнес възможности в трансграничния регион между Гърция и България.

Двудневното информационно събитието бе организирано от Регионална занаятчийска камара – Хасково – партньор по проекта, заедно с гръцките организации Асоциация на компаниите по информационни технологии на Северна Гърция (водещ партньор) и Центъра за изследвания и технологии – Хелас.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Таня Кашева: „Клетва“ на Антон Атанасов трябва да служи за пример на народните избраници!

Преди време в Интернет в идях обява, че на 15.06.2021 г . Антон Атанасов ще си бъде в Хасково и който има желание, може да си закупи екземпляр от новата му книга „Вяра до кръв“ ( 2020 ). Не го познавах лично, но му писах под обявата, че искам да си закупя книгата. Изненадата ми беше голяма, когато пред мен застана едно деветнадесетгодишно момче. Почти дете. Усмихнато и слънчево! Подари ми своите две книги и ми каза, че нас ни свързва село Тънково. Това е родното ми село. Оказа се, че и двамата сме от най-красивото село на света. А това е прекрасно ! На книгата си „ Мъка по България “ ( 2018 ) Антон Атанасов написа за мен: „ На Таня Кашева! С уважение и признателност към творческия ѝ труд ! Хасково , 15.06.2021 г.“ Прибрах се вкъщи и се загледах в заглавията на книгите – „ Мъка по България “ и „ Вяра до кръв “ . Много сериозни заглавия, като се има предвид, че техният автор е само на деветнадесет години. А когато е издал своята книга „ Мъка по България “, е бил на

А. Атанасов: С творчеството си Таня Кашева успява да ни убеди, че надежда винаги има!

Надежда винаги има!   Таня е добра поетеса и е един от малкото хора, за които с ръка на сърцето мога да кажа, че са крепители на позитивното ми мнение за света, в който живеем. Тя е лишена от завист и се е доказала като творец, който умее да признава успехите на другите и искрено се радва за тях. Макар че не я познавам от много отдавна, я чувствам близка, тъй като и двамата сме свързани с корена си, произлизащ от село Тънково, и се гордеем с него. Преди няколко години се срещнахме и си разменихме книги – тя ми подари две от общо трите си стихосбирки – „Рой светулки“ (1992) и „Сълза за вчера“ (2020). Те са различни по обем, но успяват да защитят причината, поради която са издадени. Според мен „Сълза за вчера“ е по-добрата, тъй като съдържа поуките, които Таня е научила от житейския и творческия си път през последните няколко десетилетия. Голяма част от темите в „Рой светулки“ присъстват и тук, но са развити и надградени. Придадени са им някои нови интерпретации, но и е запазена същн

На днешния ден... Умира Капитан Петко войвода

На днешния 7 февруари през 1900 г. от този свят си отива Капитан Петко войвода . Капитан Петко войвода е български хайдутин и революционер, посветил живота си на освобождението на беломорските българи и обединението им с България. Защитник на Родопите, борил се за свободата на потиснатите в Османската империя, без значение на тяхната вяра и народност – християни, мюсюлмани, българи, гърци, турци. Роден е на 6/18/ декември 1844 г. в българското село Доганхисар, Беломорска Тракия. Турците убиват брат му Матю и братовчед му Вълчо. На 6 май 1861 г. излиза като предводител на чета хайдути в гората, за да мъсти. Скоро момчетата ликвидират убийците на Матю и Вълчо и главния виновник бахшибейския чифликчия Мехмед Кеседжи бей. При село Бахшибей разбиват местната турска потеря. След още две успешни битки, четата им става легендарна. Привлечен от гърците за борба срещу Турция, през 1864 г. напуска Беломорието и пристига в Атина, след което заминава за Италия. В началото на 1866 се среща с